LONDON COLLEGE STAFF

 

London College Staff  2016

The staff comprises of around ninety members and are grouped into:

Teaching Staff

The teaching staff are grouped under different subject departments which are as follows:

  • English Department

  • French Department

  • Mathematics Department

  • Chemistry & Science Department

  • Physics Department

  • Biology Department

  • Computer Science Department

  • Travel & Tourism Department

  • Design And Technology Department

  • Agriculture Department

  • Economics Department

  • Accounting  Department

  • Business Department

  • Art & Design Department

  • Home Science Department

  • Physical Education Department

  • Foreign Languages Department

  • Social Sciences Department

  • Music Department

                                             
FOUNDER : Mr Harold V.S. CHAN LAM O.B.E., C.S.K., G.O.S.K   DEPUTY RECTOR   : Mr   RAM Rishiraj      
MANAGER / RECTOR : Mr Terry CHAN LAM         DEPUTY RECTOR   : Miss LANGUR Veena    
CONSULTANT : Mr Wills LEE SOK HING       SENIOR EDUCATOR : Mr TSE SUN LIN Eric    
                                       
  1. ENGLISH       2. FRENCH       3. MATHEMATICS       4. ECONOMICS    
1 Mrs YAKUB-UNUTH Rubina- HEAD 1 Mrs DOUCE Christelle - HEAD 1 Mrs NARAYEN Kaviraj - HEAD   1 Mrs LEU SAN Dorine - HEAD  
2 Miss BHUJUN Vijaya Lutchmee1 2 Mrs JULIE Nathalie Isabelle   2 Mrs  AH-CHONG Irene     2 Mrs RAM Vaneesha 1    
3 Miss  BHOTOOA Diksha Krishnee 3 Mrs MADRE Beatrice P.M   3 Mrs CHINAPIEL Dilshad Begum              
4 Miss BUSVIAH Venita   4 Mrs MOKA-LAMARQUE Anaëlle 1 4 Mr      LOWTUN Kalsy Ardev       5. DESIGN AND TECHNOLOGY
5 Mrs JOORAWON-L'ASSIETTE A 5 Miss AUCKLOO Geedevi   5 Mrs LAU YAN LUN Gladys     1 Mr DEEPAN Gishantsing - HEAD
6 Miss BAYRAGEE Kureisha   6 Mrs  RAYAR M Karen Véronique 6 Mr POONIAH Ishwarnath     2 Mr CANTIAH Girish    
7 Mrs BEERBUL Deepeeka   7 Mrs RAMLOLL-RAMCALAWON Trishtee 7 Miss RAJCOOMAR Sapna     3 Mr KEENOO S.Kumar 2    
8 Miss GOOLAUP Kirtee   8 Miss HON MONG Cynthia Sandrine Mei 8 Miss CALCHAND Kusha Sabitree 1              
9 Mrs MOKA-LAMARQUE Anaëlle 2           9 Miss  ANTONIO Camille J M                
10 Mrs  PURHOOA Yakshinee                                    
  6. CHEMISTRY & SCIENCE   7.PHYSICS       8. BIOLOGY         9. ACCOUNTING    
1 Mr COOROOPDOSS M - HEAD 1 Mr SOOKDEB Jaykissen -HEAD   Mrs AH CHOON Emilie- HEAD   1 Mrs MAUNIKUM - PETUMBER Lovena - HEAD
2 Mrs RAMPHUL Nitika 1   2 Mr  MOSAWA Neeraj 1   1 Miss SOOMARAH Ravina1     2 Mr MAUDHUB Kamlesh    
3 Mrs AUBEELUCK Ashtone2           2 Mrs INDOONUNDUN Valentina1   3 Mrs  NAPAUL Kreshma 1    
4 Miss SOOMARAH Ravina2                           4 Miss CALCHAND Kusha Sabitree 2  
5 Mr SOOKDEB Jaykissen2                                    
6 Mr MOSAWA Neeraj2               10. ART & DESIGN       11. HOME SCIENCE    
7 Mrs  AH CHOON Marie Michelle E 2           1 Miss CHOOLLUN Darshinee- HEAD   1 Miss YAN FOOK CHEONG karen -HEAD
8 Mrs INDOONUNDUN Valentina2           2 Mr KEENOO Sandeep Kumar 1   2 Mrs CHAMARY  M Aurelie Rebecca  
                  3 Miss  POORUN Aswinee      3 Mrs BEEGADHUR Pareeksha Devi  
                                             
  12. AGRICULTURE     13. TRAVEL & TOURISM   14. PHYSICAL EDUCATION     15. BUSINESS     
1 Mr TILLOO Mahen - HEAD 1 Miss DHAUTAL Vedika - HEAD 1 Mr CHAMARY Miguel - HEAD     (Business  and Entrepreneurship Education )
2 Mrs  AUBEELUCK Ashtone 1 2 Miss TONG SAM MUI  Emma 2 Mr CURPEN Mevin       1 Mrs SEEPERSAND-ABBANA Darshini -HEAD
          3 Mrs RAGHOONAUTH Jivenita 3 Mrs THEODORE-L'ÉVEILLE D A Sharon   2 Mrs  HURRYMAN-TENGUR Vandana  
                                3 Mrs  RAM Vaneesha 2    
  16. FOREIGN LANGUAGES   17. COMPUTER SCIENCE   18. SOCIAL SCIENCES     4 Miss UNNUTH Dushika    
1 Miss LIN Xiao Mei -HEAD 1 Mr MINIOPOO Eric - HEAD 1 Mrs AUBEELUCK Jessica - HEAD   5 Miss NAIKEN Selveena    
2 Miss UJOODHA Priya Darshani 2 Mr MOHUN Poomesh   2 Mr  MARIE Christophe     6 Mrs YEUNG CHIN SHING Danielle  
          3 Miss SUBBARAYA PILLAY Tolsy 3 Mr CLAIR Nicolas       7 Mrs NAPAUL Kreshma 2    
  19. P Arts DEPARTMENT 4 Mr  ITTOO Taresh                             
1 Mr  SAHYE Nethaneel   5 Miss  SOOBROYDOO Asveenee   FACILITATORS 2021                  
2 Miss BHUJUN Vijaya Lutchmee2             1. G7 EXT -  Mrs YEUNG CHIN SHING Danielle            
                      2. G8 EXT - Mr CLAIR Nicolas                
        1 -  Main Department     3. G9 EXT -   Mrs LAU YAN LUN Gladys              
        2  - other Departments     4. G9+      -  Mrs LAU YAN LUN Gladys         Friday 4th February 2022

 

Non-Teaching Staff

The non-teaching staff consists of :

  1. Manager/Rector   : Mr Terry CHAN LAM 

  2. Consultant             : Mr Wills LEE SOK HING

  3. Deputy Rectors     : Mr Rishiraj RAM, Miss Veena LANGUR

  4. College Clerks :-

  1. Clerk/WP. Operators :-

  1. Library Officer :-

  1. General Attendant :-

  1. General Worker/Caretaker :-

  1. Handyman :-

  1. Gardener :-

Home Page     History      Mission Statement     Organisation Chart      Facilities/Infrastructure      Rules & Regulations

Academic Performance     Yearly Activities     Student Council      Parent-Teachers Association

Old Londoners Club